czwartek, 1 listopada 2012

Biogazownia



Dzisiejszy wpis chcemy poświęcić nowo otwartej biogazowni w Rypinie. Rozpoczęła ona swoją działalność w październiku 2012 r. Na stronie internetowej biogazowni czytamy: „Biogazownia rolnicza będzie produkować energię elektryczną oraz energię cieplną a głównym surowcem do produkcji będzie kiszonka z kukurydzy. W celu ułatwienia pozyskania surowca Spółka Biogazownia oferuje w ramach współpracy kompleksową obsługę w zakresie siewu i zbioru kukurydzy oraz dodatkowo możemy świadczyć usługi w zakresie uprawy pól. Będziemy oferować środki ochrony roślin oraz substrat pofermentacyjny który jest doskonałym nawozem pod uprawę roślin. W związku z powyższym zainteresowani jesteśmy rozmowami w sprawie zawierania wieloletnich umów kontraktacyjnych.” Budowa biogazowni jest współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 28.633.680 zł, z czego aż 15.795.351 zł. to dotacje Unijne.


Korzyści ekologiczne
  • ograniczenie zapotrzebowania na paliwa kopalne - realne zwiększenie niezależności energetycznej
  • rozproszona generacja energii - zmniejszenie strat na przesyle energii
  • wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii - produkcja energii na stałym poziomie
  • technologia całkowicie bezodpadowa - obok wytwarzania energii elektrycznej i ciepła produkcja pełnowartościowego nawozu organicznego
  • uniknięta produkcja CO2
    - według oszacowań w okresie eksploatacji uniknięta emisja CO2 z produkcji energii elektrycznej w biogazowni o mocy 0,5 MW będzie równa ok. 70 000 ton CO2 (3 660 ton rocznie; założenie: 950 kg CO2/1 MWh), ze sprzedaży ciepła - ok.11 500 ton (założenie: 105 kg/1 GJ) 
    - uniknięta emisja elektrociepłowni biogazowej o mocy 0,5 MW jest w przybliżeniu równa unikniętej emisji elektrowni wiatrowej o mocy 2,5 MW
  • edukcja emisji NOx i SOx
  • brak emisji pyłów
  • ochrona atmosfery przed emisją metanu i amoniaku - ograniczenie efektu cieplarnianego
    - uniknięta emisja metanu w porównaniu z samoistną fermentacją odpadów w warunkach tlenowych (np. na polach)
  • wzrost opłacalności produkcji rolnej
  • zmniejszenie bezrobocia na obszarach wiejskich - ograniczenie emigracji

Substraty

Kukurydza doskonale nadaje się jako substrat do produkcji biogazu, gdyż charakteryzuje się wysoką wydajnością pod względem powstającego biogazu. Kukurydza jest rośliną o stosunkowo niewielkich wymaganiach glebowych, jest za to wrażliwa na niskie temperatura a także wymaga nawożenia. Do produkcji biogazu stosuje się odmiany o dużej udziale części wegetatywnych - łodyg i liści. Średni plon świeżej masy z 1 hektara wynosi średnio 45-50 ton. Potencjalnie z 1 tony kiszonki kukurydzy powstaje 200m3 biogazu.

Aby zilustrować działanie biogazowni, należy ułożyć obrazek z puzzli.:


Więcej informacji na temat rypińskiej biogazowni na stronie: http://www.biogazrypin.pl/index.php

1 komentarz: