piątek, 16 listopada 2012

Projekty UE w szkołach.


Niestety z przyczyn technicznych nie udało nam się dzisiaj dodać filmiku z naszej wizyty w przedszkolu, (filmik pojawi się w kolejnym poście) dlatego dzisiaj chciałybyśmy opowiedzieć wam o paru projektach realizowanych w szkołach naszego powiatu:

1. "Szkoła Równych Szans - II edycja"

Program Operacyjny Kapitał Ludzki
- Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
- Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.
- Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Gmina Miasta Rypina realizuje projekt edukacyjny pod nazwą „Szkoła równych szans - II edycja”, którego głównym celem jest jakościowy wzrost poziomu kształcenia w 35 szkołach powiatu rypińskiego.
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu mają na celu:
- wyrównanie dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia;
- rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów;
- zapobieganiu przedwczesnemu wypadnięciu z systemu oświaty.
Realizacja celów ma poprawić szanse uczniów na uzyskanie lepszego wykształcenia, a w przyszłości łatwiejszy start na rynku pracy.
Okres realizacji projektu: 01.09.2010 r. - 30.06.2011 r.
Łączny koszt projektu: 1 138 000,00 zł
Dofinansowanie: 967 300,00 zł
Wkład własny: 170 700,00 zł

Projekt w 85% jest finansowany ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego



2. Projekt systemowy „Program Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim"
Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych,
Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty,
Priorytet IX PO KL Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

Całkowita kwota dofinansowania: 23 110 578,50 PLN.
Projekt będzie realizowany w okresie od 1 września 2010 r. do 31 sierpnia 2013 r.


Głównym celem projektu jest zindywidualizowanie procesu nauczania i wychowania 40 615 uczniów oddziałów I-III szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego poprzez realizację zajęć dodatkowych. Projekt zakłada zindywidualizowanie procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych, poprzez realizację określonych zajęć dodatkowych dla uczniów oraz doposażenie bazy dydaktycznej w odpowiednie materiały dydaktyczne, a także niezbędny sprzęt. Realizacja projektu przyczyni się do skutecznej i efektywnej realizacji nowej podstawy programowej w szkołach podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim, co w kontekście trwałości projektu przełoży się na uzyskanie lepszych wyników egzaminów zewnętrznych w wyższych klasach, a także podczas sprawdzianu po VI klasie.


Rezultatem realizacji projektu Program Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim będzie miedzy innymi:

- Przynajmniej 60% uczniów podniesie poziom swoich umiejętności poprzez udział w zindywidualizowanym procesie nauczania i wychowania cechujący się m.in. wykorzystaniem na lekcjach gier i zabaw dydaktycznych, samodzielnego rozwiązywania problemów, poszukiwania rozwiązań,
- Przynajmniej 60% uczniów poprawi umiejętności komunikacyjne,
- Przynajmniej 60% uczniów poprawi umiejętności pracy w zespole,
- U przynajmniej 60% uczniów wzrośnie pewność siebie.



3. "Z Nauką Ścisłą za Pan Brat"

Program Operacyjny Kapitał Ludzki
- Priorytet 3 Wysoka jakość systemu oświaty
- Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia
- Poddziałanie 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia

Projekt mający za zadanie wdrożenie ponadregionalnego programu podnoszącego u uczniów poziom umiejętności oraz kompetencji o kluczowym znaczeniu dla zdolności do zatrudnienia oraz kontynuowania edukacji ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno - przyrodniczych, technologii informacyjno - komunikacyjnej i umiejętności uczenia się.
Lider projektu: Gmina Miasta Rypina
Partnerzy: Powiat Rypiński, Gmina Brzuze, Gmina Rogowo, Gmina Rypin, Gmina Skrwilno, Gmina Wąpielsk, Gmina Miasto Łęczyca, Gmina Szczutowo, Gmina Słupsk, Gmina Miasta Nowe Miasto Lubawskie, Miasto i Gmina Kłodawa
Wartość projektu: 15 069 741,36 zł
Wysokość dofinansowania: 100%
Czas realizacji: 2009 – 2011


Logo projektu



Aby dowiedzieć się czegoś więcej o tych projektach, poprosiliśmy dyrektor Szkoły Podstawowej w Zakroczu p. Dorotę Ulewicz o udzielenie odpowiedzi na kilka naszych pytań: 

1. Od ilu lat współpracuje pani z projektami z Unii Europejskiej ?
-Od roku szkolnego 2009/2010 szkoła uczestniczy w projektach edukacyjnych współfinansowanych przez Unię Europejską.
2. Jakie projekty realizuje ta szkoła ?
  • W latach 2009/2010; 2010/2011; 2011/2012 – realizowaliśmy projekt „Szkoła Równych Szans”
  • W latach 2009/2010; 2010/2011; 2011/2012 – braliśmy udział w projekcie „Z nauką ścisłą za pan brat”
  • W latach 2011/2012; 2012/2013 – realizujemy współfinansowany przez UE „Program indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I – III szkół podstawowych w województwie Kujawsko-Pomorskim.
3. Na czym polegają te projekty i do kogo są skierowane ?
- Wszystkie w/w projekty są projektami edukacyjnymi skierowanymi do uczniów. Służą uzupełnieniu braku wiadomości i umiejętności bądź też ich rozwijania
4. Czy nauczyciele otrzymują jakieś pomoce naukowe, aby łatwiej im było prowadzić zajęcia ?
- W ramach projektu otrzymaliśmy stosowane pomoce np. w ramach projektu „Z nauką ścisłą za pan brat” otrzymaliśmy 3 tablice interaktywne z pełnym oprzyrządowaniem.
5. Jak zareagowali uczniowie, na wprowadzenie projektów i nowych metod nauczania ? Spodobało im się to ?
- Relacje uczniów były różne. Większość z chęcią i zapałem korzystała z proponowanych im ofert, ale byli również tacy, którzy z niechęcią brali w nich udział. Swój czas wolny woleliby poświęcić na zabawy z rówieśnikami. Jednak zdecydowanie więcej było takich uczniów, którzy brali udział w kilku projektach jednocześnie. Różnorodność projektowa sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.  



Na dzisiaj przygotowaliśmy dla was rebus. Hasło piszcie w komentarzach ! :  )




2 komentarze: