środa, 24 października 2012

Wizyta w urzędzie

Dnia 17 października w ramach lekcji  WOS-u nasza klasa była w Urzędzie Miasta Rypina. Po budynku Urzędu oprowadzał nas sekretarz miasta - pan Mikołaj Kozubowicz. Mogliśmy dowiedzieć się, gdzie możemy załatwić konkretne sprawy. Byliśmy nawet w gabinecie burmistrza pana Pawła Grzybowskiego.  


Pamiątkowe zdjęcie

Odwiedziliśmy również pana Jarka Nowaka, który zajmuje się w naszym regionie sprawami dotyczącymi dotacji z Unii Europejskiej. Przeprowadziliśmy z nim wywiad: 


-Czy i gdzie trzeba składać podania/wnioski/projekty, aby dotacja z Unii mogła zostać przyjęta ?
-Odpowiadając na to pytanie można napisać niezłe opracowanie dlatego postaram się odpowiedzieć jak najkrócej opierając się na naszym województwie.
W latach 2007 – 2013 Polska otrzyma z budżetu Unii Europejskiej 81,5 mld euro. Pieniądze te przekazywane są za pośrednictwem programów operacyjnych. Tylko dzięki dwóm z nich: Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki oraz Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego nasz region zostanie zasilony prawie 1,4 mld euro. Pieniądze te pochodzą ze składek krajów członkowskich UE. Jednak w odróżnieniu od takich państw Wspólnoty jak Niemcy czy Francja, które są tzw. płatnikami netto (wpłacają do kasy Unii więcej niż z niej otrzymują) nasz kraj (wraz z pozostałymi nowymi jej członkami) jest przez UE finansowo wspomagany. To stały element polityki unijnej, której celem jest wyrównywanie poziomu rozwoju całej Wspólnoty. 
W tym celu kraje stowarzyszone postanowiły utworzyć specjalne fundusze, m.in.: Europejski Fundusz Społeczny (EFS), Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) czy Europejski Fundusz Rybacki (EFR). Jako pierwsze z EFS i EFRR skorzystały (już w latach 70. XX wieku) Wielka Brytania oraz Irlandia, a później każde następne państwo przyjmowane do Unii.

PolskaNajwięcej, bo aż 27,9 mld euro przypisanych jest do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL) wyposażony został w 9,7 mld euro. Wreszcie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) rozdysponowanych będzie 8,3 mld zł (12,4 proc.). Za realizację tych programów oraz podział środków odpowiedzialny jest Minister Rozwoju Regionalnego, który jest tzw. Instytucją Zarządzającą. Część zadań MRR przekazuje Instytucjom Wdrażającym i Pośredniczącym (np. poszczególnym ministerstwom, czy samorządom wojewódzkim). I tak w przypadku POKL w naszym regionie za wykorzystanie 400 mln euro, jako IP i IP II, odpowiedzialne są: Urząd Marszałkowski (IP), Wojewódzki Urząd Pracy oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (IP II).
Jednak jedna czwarta środków pochodzących z EFS i EFRR jakie do 2013 roku otrzyma Polska, czyli 16,6 mld euro zostanie rozdysponowanych w ramach 16 (tylu ile jest województw) Regionalnych Programów Operacyjnych. Na Kujawach i Pomorzu jest to Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P) z udżetem 951 mln euro. Instytucją Zarządzająca dla RPO WK-P jest Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
13,2 mld euro otrzyma Polska z EFRROW w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Dla PROW Instytucją Zarządzającą jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W naszym regionie część zadań w ramach PROW realizuje Urząd Marszałkowski. Podobnie jest w przypadku Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” (PO RYBY), w ramach którego Polska otrzyma prawie miliard euro z UE. Tu także IZ jest Minister Rolnictwa, natomiast część zadań w naszym województwie realizuje Urząd Marszałkowski.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P)W ramach RPO WK-P do 2013 roku Kujawsko-Pomorskie otrzyma z UE 951 mln euro. By środki te przyczyniły się do zrównoważonego rozwoju całego regionu zostały podzielone według dwóch reguł.
Pierwsza polega na podziale unijnych środków według tzw. osi priorytetowych, czyli najważniejszych dziedzin życia województwa. Jedna czwarta pieniędzy z RPO zostanie wydana na poprawę stanu dróg, kolei i portu lotniczego (oś 1). Wodociągi i kanalizacja, wysypiska i spalarnie śmieci, ekologiczna energetyka to oś 2 (12,4 proc. pieniędzy). Oś 3 to rozbudowa i modernizacja szpitali, placówek kultury i edukacji, w tym szkolnictwa wyższego (13 proc. wydatków). Z osi 4 finansowane są przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem dostępu do Internetu oraz e-usług (6 proc. środków). Najwięcej pieniędzy – ponad 250 mln euro samorządowe władze województwa postanowiły przeznaczyć na działania z osi 5 – czyli wzmocnienie konkurencyjności kujawsko-pomorskich firm (26,5 proc. wydatków). Oś 6 to wsparcie turystyki. Środki z 7 osi są przeznaczone na rewitalizację zdegradowanych dzielnic miast, terenów poprzemysłowych i powojskowych (9 proc. środków). 3 proc. pieniędzy z RPO jest przeznaczonych na promocję programu (w ramach osi 8).
W każdej z siedmiu osi (poza 8), w wyniku wielomiesięcznych konsultacji i po osiągnięciu porozumienia społecznego, wyłoniono tzw. projekty kluczowe. To 93 przedsięwzięcia, które w największym stopniu przyczynią się do rozwoju regionu. Na ich realizację zagwarantowano 40 proc. wszystkich środków z RPO WK-P. Reszta, czyli 60 proc. pieniędzy rozdysponowywana jest w wyniku konkursów.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL)
Na realizację czterech z 10 priorytetów POKL (sześć realizowanych jest na poziomie centralnym) Kujawsko-Pomorskie ma 400 mln euro. W ramach Priorytetu VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich” organizowane są m.in. kursy, podczas których osoby bezrobotne zdobywają nowe umiejętności i kwalifikacje, mogą też uzyskać dotację na założenia własnej firmy. Za wdrażanie tego priorytetu odpowiedzialny jest Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.
Priorytet VII „Promocja integracji społecznej” – to przede wszystkim działania adresowane do osób, które z powodów ekonomicznych, społecznych czy zdrowotnych zagrożone są wykluczeniem społecznym. Priorytet ten w Kujawsko-Pomorskiem realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki” ma się przyczynić przede wszystkim do podwyższania kwalifikacji zawodowych i nabywania nowych umiejętności przez osoby pracujące. Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” ma na celu niwelowanie różnic w dostępie do edukacji na wszystkich jego etapach. Za realizację priorytetów VIII i IX w naszym województwie odpowiedzialny jest Urząd Marszałkowski.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego pełni funkcję Instytucji Wdrażającej dla następujących działań w ramach PROW: „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i zastosowaniem rolnictwa i leśnictwa”; „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”; „Odnowa i rozwój wsi” oraz działań w ramach Osi IV LEADER. PROW ma pobudzić mieszkańców wsi do różnorodnych inicjatyw, przełamania lokalnych barier oraz zachęcić do współpracy w ramach wspólnych projektów (tworzenie Lokalnych Grup Działania).

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ)
Środki w ramach tego programu dzielone są na szczeblu centralnym. Jego celem jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju, przy jednoczesnej ochronie stanu środowiska

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG)
W całości za jego realizację odpowiedzialne jest Minister Rozwoju Regionalnego. Główne cele: zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, wzrost konkurencyjności polskiej nauki, zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym, zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym oraz tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy. Środki dzielone są przede wszystkim poprzez konkursy.

Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” (PO RYBY)
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Instytucją Pośredniczącą dla osi 4 „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa” PO RYBY. Oś priorytetowa 4 ma doprowadzić nie tylko do poprawy warunków życia na obszarach zależnych od rybactwa, ale także do rozwoju inicjatyw i przedsiębiorczości wśród społeczności lokalnych. Szansą na osiągnięcie tego celu będą lokalne grupy rybackie (LGR).

-Czy kwota dotacji jest stała czy zależy od wielkości inwestycji ?
-Wysokość dotacji to stały nieprzekraczalny próg np. do 65%,.oznacza to, że maksymalnie możemy dostać dofinansowanie w wysokości 65%, ale może to być kwota niższa np.: 40%. Niższa kwota może wynikać z faktu, że nie wszystkie wydatki poniesione w ramach projektu zostały uznane za kwalifikowane
-Na jakie typu działania fundusze są najchętniej przyznawane?

-Każdy program ma swoje priorytety, promowane są jednak działania innowacyjne, generujące nowe miejsca pracy, poprawiające konkurencyjność, przeciwdziałające bezrobociu i wykluczeniu społecznemu wspierające współpracę firm z uczelniami wyższymi, projekty 
z zakresy informatyki.
-Jak długo trzeba czekać na odpowiedź czy dotacja została przyznana?
-Tu również każdy z programów ma swoje kryteria czasowe. Najczęściej jest to okres od 4-6 miesięcy ale znam również konkursy trwające 1,5 roku. Wszystko zależy od ilości złożonych wniosków oraz stopnia ich trudności.
-Czy zwykły obywatel może starać się o dotację z Unii np. na budowę sklepu bądź prywatnego przedszkola?
-Może jeżeli ma osobowość prawną np.: prowadzi własną działalność. Kto i na co może uzyskać dofinansowanie określone jest przez wytyczne poszczególnych programów.

3 komentarze:

  1. bardzo ciekawy wywiad. wielu rzeczy można się dowiedzieć z waszego bloga. oby tak dalej. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziewczyny super blog,dużo ciekawostek można tu się dowiedzieć:)

    OdpowiedzUsuń